Nyheder
Dansk workplace-design møder moderne træbyggeri
Med Woods Oberhaching, en kontorbygning af træ, bringer PLH dansk workplace-design til Tyskland og skaber et arbejdsmiljø, der inspirerer og lever op til fremtidens krav til moderne arbejdspladser.

PLH arbejder i øjeblikket på et spændende projekt i Oberhaching i Tyskland: en kontorbygning bygget udelukkende i træ. Bygningen bliver en del af Proteus' "Woods-familie", som er en samling af eksklusive, moderne træbyggerier i Tyskland.
"Vi vandt konkurrencen om den 9.500 m² store kontorbygning i træ i midten af 2024 og gik straks videre til næste fase. Vi har netop afleveret skitseforslaget og er spændt på de næste skridt mod at føre en vision ud i livet," siger Thore Hemmersbach, Head of Germany i PLH.
Designets kerne er bæredygtighed og fleksibilitet – og selvfølgelig et workplace-design, der er rettet mod at skabe et inspirerende arbejdsmiljø.
"Vi er meget begejstrede for projektet, som ikke kun afspejler vores tilgang til workplace-design, men også giver uvurderlig indsigt i design af træbygninger," siger Thore Hemmersbach.
Træbyggeri bidrager til bæredygtighed og æstetik
Woods Oberhaching er PLH's første projekt lavet udelukkende i træ, hvilket har været muligt ved at bruge CLT (Cross-Laminated Timber) og limtræ. Materialet spiller en vigtig rolle, når man vil reducere bygningens klimaaftryk, da det er et vedvarende materiale, og dermed understøtter det en bæredygtig fremtid.
"Da det er vores første bygning i rent træ, forventer vi, at projektet giver os værdifuld indsigt til fremtidige projekter. Det er en mulighed for at udveksle viden på tværs af grænser. Vi bringer vores tilgang til workplace-design til Tyskland, samtidig med at vi får indsigt i træbyggeri, som vi tager med tilbage til Danmark," siger Thore Hemmersbach.
Ved hjælp af en smart og avanceret strategi for brandbeskyttelse har vi i designet undgået at pakke de bærende trækomponenter ind og overdimensionere dem, og det fjerner unødvendige lag og bevarer samtidig de varme og smukke træoverflader.
"Når det kommer til træbyggeri, er Tyskland foran Danmark, og med erfaringerne fra projektet tager vi uden tvivl nye ideer og metoder med hjem," siger Thore Hemmersbach.
Attraktive og inspirerende arbejdspladser
Woods Oberhaching-byggeriet afspejler PLH's tilgang til workplace-design, som fokuserer på at skabe miljøer, hvor folk virkelig har lyst til at tilbringe tid. Et kontor skal ikke bare være effektivt – det skal være attraktivt og inspirerende.
"De seneste år har kontorets rolle ændret sig markant, og arbejdspladserne konkurrerer i stigende grad med hjemmekontoret. At skabe et miljø med karakter er blevet et afgørende parameter for at tiltrække folk. Det betyder, at man skal designe steder, som ikke bare er brugervenlige, men også er interessante og inspirerende," fortæller Thore Hemmersbach.
Bygningens layout er fleksibelt designet, og alle enheder har deres egen private terrasse eller balkon, der er placeret, så man får en smuk udsigt over de bayerske omgivelser. Det skaber en endnu sjovere og mere sammenhængende arbejdsoplevelse. Bygningen indeholder også en blanding af private og fælles rum, så brugerne kan vælge, hvordan de vil bruge deres arbejdsmiljø.
Bygger på fleksibilitet og fællesskab
Fleksibilitet er en central del af designet og skal sikre, at bygningen kan tilpasse sig lejernes mangfoldige behov. Layoutet kan nemt omkonfigureres, da nogle arealer nemt kan ryddes for at skabe åbne rum efter behov eller forbinde enheder for at skabe større lejemål. Med andre ord er bygningen designet, så den kan blive ved med at udvikle sig og dermed opfylde fremtidige behov.
Woods Oberhaching har også et lysfyldt atrium, der fungerer som bygningens pulserende hjerte. Atriet er et centralt samlingspunkt, der forbinder alle kontorlokalerne og er et rum, der inspirerer til samvær og samarbejde. Det kan også bruges til arrangementer og uformelle møder, hvilket styrker de sociale relationer på arbejdspladsen.
I nutidens hurtigt udviklende arbejdsmiljø er bygningens tilpasningsevne vigtig, fordi virksomheder hurtigt skal kunne omstille sig og opfylde nye krav.
"Vi er utroligt glade for at samarbejde med vores tyske kolleger og ser frem til projektets næste faser," afslutter Thore Hemmersbach.
Oplev hele projektet
Munchen, Tyskland
Dansk workplace design til Tyskland
Woods Oberhaching
Nyheder
Se alle